Slovensko pripravuje legislatívne zmeny, ktoré by mohli zásadne ovplyvniť digitálne návyky detí. Ministerstvo informatizácie navrhlo zvýšiť vekový limit pre používanie sociálnych sietí na 16 rokov, pričom cieľom je lepšie chrániť zdravý vývoj a súkromie mladistvých. Táto iniciatíva je reakciou na nárast nežiaducich vplyvov sociálnych médií na psychiku detí.
Prečo 13 rokov už nie je postačujúce
Aktuálne platné vekové obmedzenie 13 rokov na vytváranie účtov na sociálnych sieťach považuje Ministerstvo informatizácie za neúčinné. Prieskumy ukazujú, že deti ľahko obchádzajú toto pravidlo, často bez akejkoľvek kontroly veku. Podľa nedávnych štatistík trávi viac ako polovica slovenských žiakov základných škôl na sociálnych sieťach viac než štyri hodiny denne, čo vyvoláva otázky o negatívnych dopadoch na ich vzdelávanie a psychické zdravie.
Jedným z navrhovaných riešení je zavedenie aplikácie na bezpečné overovanie veku používateľov, ktorá anonymne spracováva údaje. Cieľom tohto technického nástroja je nielen obmedziť prístup mladších používateľov na sociálne siete, ale aj zlepšiť ochranu ich osobných údajov. Táto stratégia by mohla byť príkladom pre ďalšie krajiny v Európskej únii.
Potenciál jednotného európskeho riešenia
Slovenská iniciatíva sa inšpiruje podobnými opatreniami zavádzanými vo Francúzsku alebo Holandsku, kde už prebiehajú diskusie o sprísnení pravidiel pre mladistvých používateľov. Rýchle lokálne riešenia však podľa odborníkov nemusia byť dlhodobo efektívne. Preto sa navrhuje koordinovaný prístup na úrovni celej EÚ. Ten by mohol priniesť jednotné pravidlá, ktoré by technologické platformy museli dodržiavať vo všetkých členských štátoch.
Praktické overovanie veku je aktuálne v testovacej fáze v krajinách ako Dánsko a Španielsko. V rámci nových legislatív EÚ sa očakáva zavedenie opatrení, ktoré by zahŕňali funkcie na obmedzenie návykového správania, napríklad automatického prehrávania videí alebo personalizovaných upozornení. Ak Slovensko túto aplikáciu implementuje, krajina sa pridá k lídrom v ochrane adolescentov v online priestore.
Príležitosti a výzvy digitálnej reformy
Zámer zvýšiť vekové obmedzenie na sociálnych sieťach môže znamenať zásadný krok k zlepšeniu digitálnej hygieny detí a mládeže. Zároveň je však nevyhnutné, aby štát rozvíjal mediálnu gramotnosť a pripravil mladých používateľov na zodpovedné správanie online. Ministerstvo školstva zdôrazňuje, že úloha škôl a rodičov bude v tejto oblasti kľúčová.
Očakáva sa, že koordinácia v rámci celej Európskej únie bude veľkou výzvou. Ak by však boli nové pravidlá prijaté a efektívne implementované, mohli by významne prispieť k tlmeniu negatívneho vplyvu internetu na mladú generáciu, a zároveň zabezpečiť, že digitálny priestor ostane miestom pozitívneho rozvoja. Či tento plán uspeje, ukáže až jeho realizácia v praxi.