Spoločnosť Intel pristupuje k drastickým zmenám vo svojej štruktúre a stratégiách. Americký výrobca čipov oznámil, že plánuje do konca roka prepustiť 15 percent svojich zamestnancov, čo predstavuje približne 13-tisíc pracovníkov z celkovo 75-tisícového stavu. Spoločnosť tiež zmrazila svoje expanzné plány na výstavbu nových tovární v Európe, konkrétne v Nemecku a Poľsku. Tieto kroky sú súčasťou reakcie na výrazné hospodárske problémy a podpriemerné výsledky.
Neistá budúcnosť pre plánované investície
Intel sa po dlhších rokoch úsilia o expanziu rozhodol zastaviť svoje plány na vybudovanie dvoch zásadných výrobných závodov v Európe. Pôvodne mal v Sasku-Anhaltsku v Nemecku vzniknúť závod v hodnote 30 miliárd eur, ktorý by priniesol približne 3-tisíc nových pracovných miest. Rovnaký osud postihol aj plánovanú továreň v Poľsku. Spoločnosť vo svojej tlačovej správe uviedla, že tieto projekty sú nateraz odložené a nie je isté, či sa k nim v budúcnosti vráti.
Jedným z hlavných dôvodov tohto rozhodnutia je neustály tlak konkurencie zo strany spoločností Nvidia a AMD, ktoré získavajú čoraz väčší podiel na trhu. Nvidia jasne dominuje v oblasti čipov pre umelú inteligenciu, čo predstavuje rýchlo rastúci segment, na ktorom Intel takmer vôbec nie je zastúpený. AMD na druhej strane významne posilnilo svoje pozície v segmente procesorov pre osobné počítače a servery, ktorý je pre Intel kľúčovým zdrojom príjmov.
Nové vedenie a snaha o obrat
V marci tohto roka prevzal vedenie spoločnosti Lip-Bu Tan, ktorý má za cieľ zvrátiť nepriaznivý vývoj a vrátiť Intel na popredné miesto v technologickom priemysle. Pod jeho vedením už firma realizovala viaceré reformy vrátane presunu zdrojov na prioritné projekty a odpredaja menej výnosných podnikov. Prepúšťanie, ktoré ovplyvní tisíce zamestnancov, je súčasťou širšej stratégie úspor a optimalizácie.
Nový generálny riaditeľ sa snaží nasmerovať firmu k projektom, ktoré zodpovedajú aktuálnym potrebám trhu. Napriek intenzívnym snahám o reorganizáciu sa však spoločnosť zatiaľ nezaviazala k žiadnym novým projektom, pričom hlavným dôrazom je obnova ziskovosti. Lip-Bu Tan upozornil, že obmedzené financie i ľudské zdroje musia byť nasadené tam, kde sú najväčšie šance na úspech.
Strmý pád kedysi dominantnej značky
Intel, značka, ktorá kedysi symbolizovala prvotriednu kvalitu v oblasti polovodičov, dnes čelí celosvetovo náročnému konkurenčnému tlaku a vlastným interným chybám. V roku 1968 založená spoločnosť bola dlhé roky lídrom v oblasti čipov pre počítače, no postupne stratila krok s technologickým pokrokom a meniacimi sa potrebami trhu. Výsledkom sú dve po sebe nasledujúce straty v ročných hospodárskych výsledkoch. V druhom kvartáli tohto roka spoločnosť vykázala stratu 2,9 miliardy dolárov, čo je výrazne viac ako pred rokom, keď strata dosahovala 1,6 miliardy dolárov. Tržby stagnovali na úrovni 12,9 miliardy dolárov.
Bývalý šéf Pat Gelsinger, ktorý sa snažil zachrániť situáciu prostredníctvom ambicióznych projektov, nedokázal zabezpečiť udržateľnú expanziu spoločnosti. Aktuálne je otázne, či nové vedenie dokáže otočiť nepriaznivý vývoj a obnoviť kedysi silnú pozíciu Intelu na globálnom trhu. Ďalší vývoj v spoločnosti bude nevyhnutne sledovaný nielen investormi, ale i celým technologickým priemyslom.