Technológia 5G vošla hlboko do každodenných životov, no odborníci už intenzívne vyvíjajú jej vyspelejšieho nasledovníka – mobilnú sieť šiestej generácie (6G). Podľa aktuálnych plánov môže byť nová technológia komerčne dostupná najneskôr začiatkom roka 2030. Sieť 6G má dramaticky zvýšiť rýchlosť internetového pripojenia, inteligentne riadiť prevádzku cez umelú inteligenciu (AI) a zlepšiť energetickú efektivitu mobilných zariadení.
Premiérové nasadenie siete 6G prinesie bezprecedentnú rýchlosť
Na odbornej konferencii v Prahe zverejnila špecializovaná skupina pre technické špecifikácie (TSG) podrobný harmonogram vývoja pripravovanej 6G siete. Kým základné technické štúdie by mali byť hotové do začiatku roku 2027, finálne normy umožňujúce komerčné využitie technológie budú podľa plánov zavŕšené v priebehu roka 2029. Kľúčové pozície v technologickom vývoji zastávajú globálne spoločnosti Nokia a Ericsson, ktoré patria medzi najdôležitejších hráčov na poli mobilnej infraštruktúry.
Nová generácia mobilnej siete má sľubovať revolučné parametre. Podľa dostupných informácií dokáže technológia 6G zabezpečiť ohromujúcu rýchlosť dátového prenosu až 938 Gb/s, čo znamená, že približne dvadsať filmov by mohlo byť stiahnutých za jedinú sekundu. V porovnaní s aktuálnymi rýchlosťami, ktoré v súčasnosti ponúkajú moderné 5G siete, ide až o deväťtisícnásobné zvýšenie výkonu. Odborníci predpokladajú, že nové estándary stanovené pre 6G prinesú výrazné urýchlenie digitálneho pokroku naprieč odvetviami a zvýšia konkurencieschopnosť ekonomiky.
Umelá inteligencia zlepší efektivitu a optimalizáciu siete
Ďalším významným aspektom pripravovanej siete 6G je pokročilé zapojenie umelej inteligencie, ktorá má priniesť doteraz nevídanú úroveň efektivity a spoľahlivosti v prevádzke. Inteligentné algoritmy AI budú aktívne riadiť a optimalizovať výkon zariadení, a to prostredníctvom presnejších meraní pohybu používateľov, lepšej lokalizácie mobilných zariadení a účinnej správy energetických zdrojov. Zavedenie umelej inteligencie do každodennej prevádzky mobilných sietí tak okrem zrýchlenia prinesie aj viditeľne vyššiu životnosť batérií používateľských zariadení.
Zvýšenie energetickej efektivity siete 6G výrazne prispeje ku komfortu používateľov. Inteligentné riadenie spotreby prinesie mobilom možnosť dlhšie fungovať bez nabíjania, čo určite ocenia najmä aktívni používatelia náročných aplikácií a digitálnych služieb.
Hladký prechod zabezpečí zdokonalené zdieľanie frekvenčného spektra
Prechod z existujúcej technológie 5G na novú 6G sieť má byť oveľa oveľa hladší vďaka inovatívnemu prístupu v efektívnom využívaní frekvencií. Experti pripravujú nový štandard s názvom „5G-6G Multi-RAT Spectrum Sharing“ (MRSS), ktorý umožní pružnú spoluprácu oboch technológií v rámci zdieľaného rádiového spektra. Návrh MRSS zdokonalí dnešný princíp dynamického zdieľania kanálov medzi technológiami ako 4G a 5G. Výsledkom bude lepšia plynulosť a efektivita pri nasadzovaní novej generácie mobilných služieb, pričom sa súčasne zabezpečí plynulá kontinuita existujúcich služieb.
Podľa plánov expertov z TSG bude komerčné nasadenie siete 6G realitou na prelome rokov 2029 a 2030. Významné technologické zmeny, ktoré toto nasadenie prinesie, by mali významne ovplyvniť nielen každodenný život ľudí, ale aj vývoj kľúčových ekonomických oblastí, vrátane priemyslu, dopravy, zdravotníctva či digitálnej zábavy.