Spoločnosť Google začala zavádzať novú stratégiu na obmedzenie výkonu batérií svojich smartfónov Pixel, v snahe zmierniť pretrvávajúce problémy s prehrievaním zariadení. Prvé rozsiahle opatrenia zasiahli nedávno uvedený model Pixel 9a, ktorý krátko po svojom debute zaznamenal výrazné zahrievanie počas bežných činností, obzvlášť pri náročnom spracovaní aplikácií a rýchlom nabíjaní.
Riešenie problémov s prehrievaním obmedzeniami výkonu
V reakcii na tieto komplikácie Google pristúpil k distribúcii aktualizácie, ktorá obmedzuje maximálny dostupný výkon batérie a zároveň výrazne spomaľuje rýchlosť nabíjania postihnutých zariadení. Tento prístup má eliminovať prevádzkové riziká súvisiace s prehrievaním a zároveň predĺžiť celkovú životnosť smartfónov. Podľa oficiálneho oznámenia spoločnosti bude obmedzenie výkonu automaticky aktivované po dosiahnutí hranice 400 nabíjacích cyklov batérie. Po tomto bode dôjde k trvalému zníženiu kapacity batérie a obmedzeniu nabíjacieho výkonu, aby sa minimalizovala možnosť ďalšieho opotrebovania a poškodenia zariadenia.
Zástupcovia spoločnosti oznámili, že podobné aktualizácie ako v prípade Pixelu 9a čoskoro čakajú aj staršie modely série Pixel, vrátane populárneho Pixelu 6a. Oproti najnovšiemu zariadeniu, kde už aktualizácia prebehla, má byť Pixel 6a aktualizovaný do niekoľkých týždňov.
S Androidom 16 príde povinné obmedzenie výkonu batérie pre všetky smartfóny
Rozhodnutie o obmedzení výkonu batérií sa nestane iba záležitosťou zariadení Pixel. S uvedením nového operačného systému Android 16 Google predstaví natívnu funkciu, ktorá bude povinná pre všetkých výrobcov využívajúcich Android. Užívatelia zariadení Pixel budú mať možnosť túto funkciu manuálne aktivovať a získať tak automatické upozornenia a systémové obmedzenia výkonu, keď kapacita batérie výrazne poklesne. U ostatných výrobkov na báze Androidu však pôjde o pevne zabudovanú funkciu bez možnosti jej deaktivácie, čo núti značky ako Samsung, Xiaomi a iných výrobcov implementovať tieto opatrenia bez ďalších úprav.
Nová politika Googlu predstavuje významnú zmenu, keďže záväzne obmedzuje slobodu výrobcov prispôsobovať operačný systém svojim špecifickým potrebám. Zároveň zavádza jednotný štandard kontroly batérií, ktorého cieľom je zlepšiť bezpečnosť a predĺžiť životnosť smartfónov v celosvetovom meradle.
Zmeny, ktoré polarizujú verejnosť aj odborníkov
S novou reguláciou výkonu a nabíjania Googlu vznikajú rozpory medzi odborníkmi a verejnosťou. Podľa mnohých analytikov môže byť nižší výkon batérií prínosom v dlhodobom horizonte, keďže spomalenie procesu degradácie predĺži životnosť smartfónov a zabezpečí vyššiu spoľahlivosť pri ich využívaní. Zároveň to však pre veľký počet spotrebiteľov znamená značné obmedzenie komfortu a výkonu, na ktorý si za posledné roky zvykli.
Mnohým používateľom vadí najmä nemožnosť vypnúť túto reguláciu, ktorá sa časom stane povinnou súčasťou každého zariadenia s Androidom. V nadväznosti na nový prístup Google bude dôležité sledovať reakciu trhu a kroky ostatných spoločností. Hlavným hráčom na trhu je nepochybne Apple, ktorý doteraz podobné povinné obmedzenie výkonu batérií nezaviedol a poskytuje používateľom väčšiu flexibilitu a slobodu v spravovaní zariadení.
Nadchádzajúce mesiace preto môžu ukázať, či sa politika obmedzenia výkonu batérií stane novým celoodvetvovým štandardom, alebo či sa voči nej spotrebitelia a výrobcovia ostro ohradia, čím prinútia Google prehodnotiť svoj prístup.