Rumunský prezident Nicušor Dan oznámil 21. júla, že medzinárodné organizácie vrátane NATO, Európskej únie a Spojeného kráľovstva odhalili koordinované operácie Ruskej federácie, ktorých cieľom je destabilizácia európskych demokracií. Tieto aktivity zahŕňajú kybernetické útoky, manipuláciu informácií a šírenie dezinformácií.
Kritický zásah do volieb a koordinovaná kampaň
Prezident Dan zdôraznil význam transparentnosti pri vyšetrovaní minuloročných prezidentských volieb, keď rumunský ústavný súd anuloval výsledky prvého kola volieb zo 6. decembra. Rozhodnutie bolo založené na spravodajských informáciách, ktoré poukazovali na zahraničnú intervenciu vo volebnom procese. Vyšetrovanie odhalilo rozsiahlu kampaň na sociálnych sieťach, kde tisíce falošných účtov na platformách TikTok a Telegram ovplyvňovali verejnú mienku a podporovali konkrétneho kandidáta, Calina Georgescua. Kandidát, ktorý zvíťazil v prvom kole, bol následne vylúčený z volebného procesu.
Ruská federácia odmietla všetky obvinenia a označila ich za nepodložené. Spravodajské služby v Rumunsku pracujú na analýze odtajnených dokumentov a zbierajú dôkazy pre ďalší priebeh vyšetrovania. Cieľom je objasniť, ako takýto rozsiahly zahraničný vplyv nebol identifikovaný už v raných fázach volebného procesu.
Medzinárodný tlak a sankcie
Medzinárodné organizácie a vlády reagovali na odhalenie destabilizačných operácií tým, že prijali prísne opatrenia. Rada Európskej únie vydala 18. júla oficiálne stanovisko, ktorým dôrazne odsúdila hybridné a kybernetické operácie Ruskej federácie namierené proti členským štátom. Dokument poskytuje detailnú analýzu metód, ktoré boli použité, a ich rozsahu.
Veľká Británia reagovala uvalením priamej sankčnej politiky. Tieto sankcie boli namierené na tri zložky ruskej vojenskej spravodajskej služby GRU a na 18 spravodajských dôstojníkov, ktorí boli považovaní za priamych aktérov destabilizačných operácií. Rumunský prezident označil tento postup za dôkaz náročnosti zhromažďovania nezvratných dôkazov o podobných aktivitách aj v krajinách s pokročilou spravodajskou infraštruktúrou.
Budúce kroky a obnova dôvery
Nové prezidentské voľby sa v Rumunsku konali v máji tohto roku. Kým novozvolená vláda čelí domácemu i medzinárodnému tlaku na podrobné zverejnenie kauzy, prebieha intenzívne vyšetrovanie v súvislosti s pôvodnými voľbami a rozsahom zahraničného zásahu. DIICOT sústreďuje svoje skúmanie na aktivity okolo zrušeného prvého kola volieb, pričom sa plánuje verejné zverejnenie dôkazov po ich verifikácii.
Prezident Dan apeloval na medzinárodnú spoluprácu a dôveru vo vyhlásenia oficiálnych orgánov, ako sú NATO či EÚ, ktoré zároveň potvrdili závažnosť prípadu. Zároveň uviedol, že Rumunsko má povinnosť zlepšiť schopnosť predchádzať podobným hrozbám a zajistiť, aby demokratické procesy neboli ovplyvňované zahraničnými aktérmi.